Historie

HISTORIE
DITA výrobní družstvo invalidů Tábor, bylo založeno 15. srpna roku 1956, a jeho smyslem bylo zaměstnávat především lidi s různým zdravotním, či mentálním handicapem. Záměrem družstva tehdy bylo rozvíjet výrobu drobné galanterie, bižuterie, dárkových, upomínkových a užitkových předmětů z různých surovin, výrobu šitého, pleteného, vyšívaného, háčkovaného a síťovaného zboží. Dále to byly služby technického zaměření, jako opravy aut, motorek, výbrusy válců, opravy jízdních kol a kočárků.

Postupem času vznikaly, ale i zanikaly další potřebné služby, které lidé s povděkem vítali. Jenom namátkou: doprava (nákladní i osobní), knihařství, kovotěs a opravy rolet, nožířské práce….…. opravy hudebních nástrojů a ladění pian, potahování knoflíků, rámování, sklenářství, propůjčování rekreačního, sportovního a rehabilitačního zařízení, a podobně.

Roku 1966 začalo družstvo (už pod současným názvem) postupně rozšiřovat svoji činnost o další výrobní programy.
jednalo se především o textilní výrobu - bytový a dětský textil, textilní a didaktické hračky, výrobu kožených knoflíků vyvážených do celého světA, kovovýrobu - výrobu funkčního dětského nářadí, výrobu pro zdravotnictví - cévní zavaděče, infuzní sety, balení léčiv a popis plastových ušních známek pro označování hospodářských zvířat.

V letech 1980 - 1985 byl ve vlastní režii postaven nový závod, kam se po jeho dostavbě v roce 1986 soustředila veškerá výroba, do té doby rozmístěná různě po Táboře. Kromě výrobních hal zde bylo vytvořeno zázemí pro členy družstva. Mohli využívat moderní jídelnu a prodejnu občerstvení a potravin, navštěvovat saunu, rehabilitačně- sportovní zařízení. Nemuseli chodit za svým lékařem mimo prostory DITA, protože ordinace i rehabilitace byly přímo v budově.

Provozovna kovovýroby v obci Stádlec je nedílnou součástí družstva od jejího založení v r. 1965. V r. 1978 se provozovna přestěhovala do nových prostor, které umožnily její další rozvoj. V současné době je kapacita provozovny plně vytížena zakázkovou výrobou.